Revitalizace areálu Steinbrenerovy tiskárny ve Vimperku

  • kde Vimperk
  • kdy 2024
  • jak architektonická soutěž | 1. místo
  • kdo Adam Brich, Zuzana Johanidesová, Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl

Návrh klade důraz na obnovení významu areálu Steinbrenerových tiskáren a vytvoření živého místa, které bude sloužit jak obyvatelům Vimperka, tak i přespolním. Věříme, že již samotný záměr zřízení centra dialogu a porozumění se zaměřením na česko-německou spolupráci je správným krokem vpřed a důstojným pokračováním odkazu osobnosti Johanna Steinbrenera. Význam Steinbrenerova díla však nespočívá pouze v přeshraničním věhlasu jeho podnikání, ale především v podpoře místní vimperské komunity. Chtěli bychom proto akcentovat právě tento komunitní rozměr, s možností variabilního uspořádání areálu pro konání akcí nejrůznějšího rozsahu.

Chceme Steinbrenerův odkaz připomenout i hmotně, a to částečným obnovením objektů tiskáren do podoby, v jaké existovaly za jeho života. Návrh v co nejširší míře zachovává historické konstrukce, včetně členitých úrovní podlah, kterým je přizpůsobena nová dispozice. Zároveň ale vnášíme do návrhu i současné architektonické kvality. Při rozložení nových dějů zohledňujeme velmi špatný technický stav stávajících objektů. Pro víceúčelový sál navrhujeme novostavbu, která dotvoří hradební panorama od řeky Volyňky.

Prostor galerie je víceméně samostatnou jednotkou složenou z několika víceúrovňových zón propojených rampou. Nejnižší část galerie se otevírá do klidného uzavřeného dvorku, které může sloužit pro vernisáže a umělecké instalace. V patře nad tímto prostorem navrhujeme víceúčelovou dílnu např. pro školní výpravy a workshopy.

Celkové architektonické pojetí přiznává všechny vývojové etapy a vzájemně je harmonizuje. Zaměřujeme se na prostupnost areálu a jeho otevření veřejnosti. Nádvoří bude přístupné z ulice všemi třemi průjezdy, stejně tak i pěší propojkou od Volyňky. Přístup od severní strany oživujeme umístěním informačního centra do parteru jednoho z průjezdů. Přízemí jižního objektu otevíráme pomocí dvou velkých otvorů, kterými zpřístupňujeme kavárnu spolu s recepcí sálu a galerie.

Důležitá je pro nás celková civilnost prostředí, variabilita a částečná nepředurčenost prostor. Jednotlivé vnitřní i venkovní plochy jsou současně propojitelné a umožňují tak různé režimy využívání, často souběžně, aniž by se přitom navzájem rušily. Přítomnost kavárny je podle nás zásadní pro fungování celého areálu a vnáší do něj každodenní život. Prostředí tiskáren se stává podkladem, infrastrukturou, jenž se přizpůsobuje požadavkům jejich obyvatel. Právě takový přístup je podle nás klíčový pro to, aby samotní obyvatelé Vimperka vzali Tiskárny skutečně za své.

  • úvod